Kommenteeri

The Show Must Go On

Eelmisest sügisest kuni tänaseni olen kirjeldanud ausalt ja otse oma taastumisteekonna nii paremaid kui halvemaid hetki. Tundus õige aeg astuda oma taastumislooga avalikult "lavale". Ikka selleks, et pakkuda tuge saatusekaaslastele ja nende lähedastele ning ka kõigile teistele, kes seda tuge vajasid.
Taastuja elu on üsna keeruline, koguaeg avastad oma tervise juures midagi uut, millega väigikaigast vedada ja mida lihvida paremaks. Viimase 4,5 aastaga on läbitud tõeline ameerikamägede maraton. Kirjuta või raamat!?! :)

Võiks öelda, et ühelt poolt oma kogemusloo rääkimine ja kirjutamine on mulle endalegi olnud teraapiline. Samas teisalt, kui kasvõi üks ainuski insuldiinimene või miks mitte ka mõne teise terviserikkega taastuja/taastuja lähedane, siit natukenegi häid mõtteid ja tuge sai või saab, siis olen tõeliselt rõõmus selle üle. Keerulistel tervise teemadel ei ole rääkijal kerge rääkida ja kuulajal ei ole kerge kuulata. Meie kõigi valuläved on ju erinevad ja sellega tuleb kindlasti arvestada.
Kogemusloo rääkimise eelduseks on see, et oled ise oma loo põhjalikult läbi analüüsinud, teinud järeldused, leidnud endas tasakaalu ja oskad oma lugu edastada. Suur võit on see, kui kuulaja sellest kogemusloost abi või olulist tuge saab!

Miks ma viimast aastaringi eriliseks pean?
Eelmise, 2019 aasta kokkuvõtte panin kirja juba selle aasta alguses.
https://www.taastusstuudio.ee/taastumislugu/aastalopu-valjakutsed-ehk-bussireis-riiga

2020 aasta algas nii tempokalt, et jõudsin vaevu tempos püsida. Kuna tervis on mulle siiski number 1 minu toimeka elu nimekirjas, siis jälgisin oma enesetunnet kotkapilgul ning mul tuli mitmel korral kiirust maha võtta. Ka positiivne stress, elevus ja põnevus võivad tervisele liiga teha ning seda ma ei saa endale lubada. Kõik mõõdetavad olulised tervisenäitajad tuli üle kontrollida ja tempot korrigeerida. Spidomeeter tuli timmida õigele kiirusele. :)

Kõikide oma edusammude üle olen väga rõõmus ja uhke. Olen tänulik kogu selle viimase aastaringi eest. Õppisin palju, oli nii elu õppetunde kui uute teadmiste omandamist.
Oli ka ärevamaid momente. Kuna juba neljadat aastat jälgin oma tervises muutusi läbi exceli tabeli s.t. panen ärevamad hetked ja ka suuremad muutused paremuse suunas tabelisse kirja, siis märkasin, et ei tasu lasta ennast tervisetrikkidel üle kavaldada. Kui mitu kuud mõnda kindlat tervisehäda pole näha olnud, siis järsku võib see muutuda ja hetkeks võib ennast ilmutada juba vana unustatud ikaldus. :) Sellest tähelepanekust õppisin seda, et insuldiinimene ei saa ennast nö lõdvaks lasta ja kujutada ette, et nüüd on kõik ok. Suures plaanis liigub kõik paremuse suunas, kuid mõnikord tuleb olla valmis ka ebameeldivaks üllatuseks. Mina sain ootamatult, üle pika aja, taaskord kogeda megatugevat nö „naaskliga pähe“ peavalu, mis on insuldiinimesele juba tuttav kogemus. Ebameeldivalt tugev valu äratas üles juba unustatud ärevustunde ja surmahirmu. Ma räägin siin hirmust uue insuldi ees. Aga õnneks olen nende aastatega leiutanud endale sobivad „tööriistad“, millega need hirmud kontrolli alla sain. Loomulikult lohisevad veel mitmed teised hädad aastast aastasse kaasa ja nendega tuleb järjepidevalt tegeleda. Kokkuvõttes, ole valmis tervise-viguriteks ja hoia sobivad lahendused käepärast!

NB! Tuletan meelde, et insuldist taastumine tahab saada aega ja kannatlikkust. Kõik edusammud ei juhtu kohe, vaid peaaegu alati natuke hiljem, kui tegelikult sooviks. On väga oluline hoida ennast kursis insuldi-teemaliste teadusuuringutega, teadus- ja meditsiini artiklitega, kogemuslugudega ning kuulata erialaarstide soovitusi. Anna endale võimalus ennast aidata!
Suvepuhkust alustan siit ühe tuntud laulu sõnadega „The show must go on!“ (Queen). Tähendusrikkad laulusõnad, mis julgustavad tagant edasi sammuma oma eesmärgi poole, kuigi on pagana raske. Aga..siit saab ainult edasi minna!

Kui Sulle tundub, et mõni küsimus jäi küsimata või mõni oluline teema puudutamata, siis kirjuta mulle julgesti - taastusstuudio@gmail.com või https://www.facebook.com/taastusstuudio ja võtan uued taastumisteemalised jutud üles juba sügisel.
NB! Taastusstuudio Facebooki leht: https://www.facebook.com/taastusstuudio

Lisa kommentaar

Email again: