Kommenteeri

Taastumisel ei ole tähtaega!

Täiesti kindlalt väidan, et raskest haigusest taastumisel ei ole tähtaega! Minul vähemalt ei ole olnud võimalust sellist luksust kogeda. Õnneks ei ole tulnud arstide poolt ette ka sellist katteta lubadust, asjatut lootust, et umbes viie aasta pärast olen täielikult taastunud. Küll see oleks tore, kui seda oleks võimalik ette ennustada. Inimese taastumise periood ei ole nagu pirukas, mis kindlate minutitega valmis saab. Sellist „inimpirukat“ ei ole olemas. 😊

Taastumise periood on just nii pikk, kui see individuaalselt on. Mõnel pikem, mõnel lühem ning sellel teekonnal võib kogeda rohkesti erinevaid emotsioone. Minule on arstide poolt öeldud, et ma ei saa kunagi 100% terveks ja ma olen sellega leppinud. Aga nagu juba varemgi olen kirjutanud, siis soovin ma näha, kui lähedale ma sellele 100-le jõuan. Kuulan spetsialistide nõuandeid ja teen heaks taastumiseks kõik, mis minu võimuses on. Jälgin oma taastumise protsessi, võrdlen ning sean eesmärke.

Selliseid hetki, kus paberil inimene terveks tunnistatakse, on kogenud paljud. Väljast oleks inimene just nagu terve, aga sisemus on katki. Mõnikord ollakse veel isegi füüsiliselt kehvas vormis, kui mõni ametnik abivajaja sekunditega terveks kuulutab. Selle protseduuri nimi on imeline tervenemine. 😊 Seda protseduuri saab läbida peamiselt riiklikes ametiasutustes.
Harva võetakse arvesse seda, et inimese füüsiline ja vaimne olukord on omavahel tihedalt seotud. Kui samm juba sirgem ja kindlam on, ei tähenda see seda, et hirmud ja ärevus täielikult kadunud on. Need kaks maailma on omavahel tugevalt seotud. Näiteks, kui  kõndimisel tasakaal suurema vimka viskab, nii on kohe hirm platsis. Hirm kukkuda, valu kogeda, hirm uue haigushoo ees, ebakindlus jne.  Ajaga on võimalik õppida sellise olukorraga toime tulema, tulla toime tekkinud hirmudega, kuid esimesed aastad on küll väga keerulised.
Kui mingil perioodil tekkiski mul tunne, et haigusest põhjustatud ärevus ja hirm on minu elust lahkunud, siis piisas vaid ühest hetkest, ebakindlast olukorrast jalutuskäigul, kui kerge ärevus ennast mulle meenutas.
Täna oskan ma sellises olukorras paremini hakkama saada, kuid tuttav ebameeldiv tunne paneb endiselt justkui sammu tagasi astuma. Teeb mind väga ettevaatlikuks.

NB! Mind on nendel hetkedel alati aidanud lonks külma vett, sügav hingamine, kaugusesse vaatamine. Kuid lisan siia veel hea idee ärevushäire kiireks leevendamiseks, mida olen ise ka kasutanud ja see tõesti toimib!

Vaata enda ümber ringi ja leia 5 asja, mida näed;
4 asja, mida saad puudutada;
3 "asja" mida kuuled;
2 asja, mille lõhna tunned ja
1 asi mida saad maitsta
See meetod aitab ärevust maha võtta ja fookust oma tegemistele tagasi suunata!

Mulle tundub, et seni kuni raskest haigusest taastumise perioodil (mis on tähtajatu) on inimese sees ikka veel palju hirmu ja ärevust, siis taastuja ei ole lõplikult taastunud. Meditsiinilised näitajad võivad olla küll head ja terapeut võib ka kinnitada, et füüsiline vorm on hästi taastunud, siis mõtteid tekitab see, mis toimub inimese emotsionaalse maailmaga. Seosed ei kao kuhugi, need jäävad inimese mällu ja ujuvad pinnale kohe, kui mõni ebakindel hetk platsis.
Hirmudest ja ärevusest olen juba ka varem kirjutanud ning ma tuletan neid hetki endale aeg ajalt uuesti meelde, et võrrelda, kas ja milliseid muudatusi on minuga toimunud selles osas. 
https://www.taastusstuudio.ee/taastumislugu/hirmud-ja-uued-tuuled 
Üks on kindel, taastumisteekonnal tuleb ette igasuguseid emotsioone, ka positiivseid ja negatiivseid! 

Foto erakogust: Kunstnik Aire Aksiim looming, näitus "Emotsioonid" 2019

Jälgige ja analüüsige oma taastumisteekonda, see loob selgema pildi arengutest!

NB! Taastusstuudio Facebooki leht: https://www.facebook.com/taastusstuudio

Lisa kommentaar

Email again: