Kommenteeri

„Kui elu pakub sidruneid, tee neist limonaadi!"

Olete ehk kuulnud ütlust:Kui elu pakub sidruneid, tee neist limonaadi!“
Kui nüüd sõna-sõnalt seda ütlust võtta, siis on elu mulle lausa tonnides sidruneid pakkunud. Seega tänaseks võiksin juba olla legendaarne limonaadivalmistaja. :)

Minu sidrunilimonaadi retsept

Minult on palju küsitud, et kuidas ma peale sellist rasket haigust jaksan nii palju lugeda, õppida, mõne teemaga isegi sügavuti minna. Sellepärast, et ma olen uudihimulik inimene ja ma soovin teada kes või mis on sellel taastumisteekonnal ja võitlusväljal minu vastaseks. Olen võtnud üheks eesmärgiks teha endale detailideni selgeks kõik, mis insuldi diagnoosiga kaasneb ja on seotud. Nii meditsiiniline kui psühholoogiline pool. Nii ma siis tegelengi enesetäiendamisega ja teadmiste ammutamisega ning seon need teadmised isikliku kogemusega. See, et minu tervis mind tookord alt vedas, ei tähendanud seda, et mu elu seisma peaks jääma. Otsustasin pigem leida piisavalt jõudu ja tahtmist, et aidata ennast ja teisi.
Koostasin endale mõttes loogilise plaani ja alustasin algusest. Üks asi viis teiseni. Alguses esimene etapp, siis sealt saadud entusiasm ja koolitaja soovitused, mis panid astuma järgmist sammu ja nõnda see vanker veerema hakkas.

NB! Kui sa kohe suuremat pilti ei näe ja tulevikuplaane teha ei oska, siis on mõistlik alustada natuke väiksematest sammudest. Step by step ja vaatad, kuhu need sammud sind lõpuks viivad. Sama on raamatute lugemisega. See ei tähenda seda, et hakkad tulevikus kindlasti spetsialistiks. Loe iseenda pärast. Saa teada rohkem oma haiguse kohta, et sa mõistaksid oma olukorda paremini.
Kui paberraamatu lugemine on keeruline tegevus, siis on olemas ka audioraamatud. Või miks mitte paluda lähedasel endale raamat või artikkel ette lugeda. Nagu 2in1, saate olulist informatsiooni mida kohe koos arutada. Ka lähedased võiksid rohkem lugeda ja uurida konkreetse diagnoosi kohta, et oskaksid paremini taastujale moraalset tuge pakkuda ja igas mõttes abiks olla.
Alati võib küsida nõu ja soovitusi spetsialistidelt, kuid kindlasti on vaja ka ise palju panustada. See kehtib ka lähedaste kohta, kellest taastuja mõnikord sõltub osaliselt või täielikult. 

Ma tean mida sa tunned

Oma taastumisteekonna alguses olin ma väga suures segaduses. Suur teadmatus terendas silme ees ja valguskiirt kusagil kaugustes sähvimas ei märganud. Olin omadega nii pilkases pimeduses, et isegi täna sellele mõeldes, on see kõle tunne endiselt meeles. Kuidas siis edasi elada selle kõigega? Kes oskaks mulle rääkida, mis mind võib ees oodata ja milliseid olukordi ning emotsioone kogema hakkan? Ja veel miljon küsimust, millele ma vastust ei leidnud. Voodihaigena karjus mu sisemus koguaeg hääletult appi, keegi lihtsalt ei kuulnud. Elad oma emotsioonid vaikides läbi ja peas vemmeldab küsimus, kuidas ja kes saaks mulle nõu anda?!?
Tol ajal ma veel ei teadnud, et sellised inimesed, ma ütleksin spetsialistid,  on täiesti olemas. Nendeks inimesteks on kogemusnõustajad. Inimesed, kes on kogenud sama või midagi sarnast ning mõistavad, millisesse olukorda oled sattunud ja pakuvad psühholoogilist tuge. Googeldasin internetis ja leidsin infot nende kohta ning üsna ruttu oli mulle selge, et kui ma kunagi voodist välja pääsen ja iseseisvalt kõndima ning tegutsema jälle hakkan, siis õpin ise selleks spetsialistiks, keda tol hetkel väga vajasin. Mõeldud, tehtud! :)
Otsisin internetist informatsiooni kogemusnõustaja väljaõppe kohta ja kui tervis juba stabiilsem oli ning nö kriisiaeg möödas, täitsin avalduse ja kandideerisin õppekohale.
Oma eelmistes postitustes olen paaril korral kogemusnõustaja teemat põgusalt puudutanud. Neid saab lugeda siit:
https://www.taastusstuudio.ee/taastumislugu/mis-inspireerib-ja-innustab
https://www.taastusstuudio.ee/taastumislugu/huumorimeel-ja-motivatsiooni-leidmine 

Kogemusnõustajaks õppimine oli minu UUE elu kõige õigem samm, mis on mind viinud oma valdkonnas aina edasi ja edasi. Sealt sai alguse minu suurem huvi psühholoogia, neuropsühholoogia, ajuteaduse ja psühhoanalüüsi vastu ning sai määravaks karjäärivaliku otsuse tegemisel.
Elukestev õpe ning töö, mida armastan ja teen seda suure õhinaga!  

Ettevalmistus psühhoanalüüsi eksamiks

Teooria ja praktika kohtuvad

Miks ma kogemusnõustaja rolli olulisusest kirjutan? Sellepärast, et minu arvates siit võiks alguse saada iga keerulise tervise teemaga kimpus oleva inimese emotsionaalse teekonna tervenemine. Teooria ja praktika kohtuvad s.t seda, et mõistmine, päriselt arusaamine, millega taastuja hetkel maadleb ning teoreetilised teadmised saavad üheks tervikuks. Kogemusnõustaja on inimene, kes saab öelda sõnad – ma tean, mida sa tunned. See on tõsi, sest ta teabki, sest on ise selles olukorras olnud ja võidelnud nähtamatu vaenlasega. Ja kuna ta on valmis ka sind aitama, siis ilmselgelt on ta oma võitluse võitnud. Sa ju sooviksid teada, mida selleks võiduks sul teha tuleb? Muidugi soovid, selles pole kahtluski. Mõned ideed, mõtted, nipid, lohutavad sõnad, mis päriselt ka lohutavad. Spetsialisti vaatenurgast vaadatuna koos inimliku mõistmisega. See on nö küünarnukitunne, mida kogemusnõustaja saab omalt poolt pakkuda. Tunne, et sa ei ole oma murega üksi, et keegi sind mõistab lõpuni välja.

Olen kuulnud ka arvamust, et kogemusnõustaja on lihtsalt üks inimene, kes on läbi elanud mingi raske olukorra (nt.tervis, eluline sündmus) ja nüüd ta siis räägib oma lugu siin ja seal, nagu muinasjutuvestja. :) Tõeliselt „vahva“ müüt! Kogemusnõustaja on saanud põhjaliku koolituse, mille tulemusena oskab ta läbi oma kogemuse professionaalselt teisi aidata.

NB! Ei ole mingit kohustust ise õppida kogemusnõustajaks. Piisab sellest, kui kasutad seda suurepärast võimalust kohtuda kogemusnõustajaga, et saada tuge, ideid ja häid mõtteid oma taastumisteekonnal. Oluline on, et sa leiaksid selle õige nõustaja, kes mõistab sind lõpuni välja, lohutab ja innustab edasi minema.

Kui kogemusnõustaja töö/roll sind siiski ennast ka inspireerib, siis kindlasti tasub alustada õpingutega. Sul on palju teistele anda ja kaotada ei ole siin midagi, ainult võita!
NB! Taastusstuudio Facebooki leht: https://www.facebook.com/taastusstuudio

Lisa kommentaar

Email again: