Kommenteeri

Ikka edasi, ikka edasi, mitte sammukestki tagasi!

Mõnikord tundub, et asjad lahenevad lausa iseenesest või siis et aeg parandab kõik haavad. Nõndaviisi on tõesti kerge ja optimistlik mõelda, aga tegelikkuses see nii ei ole. Kui tervis on nõrk ja aeg-ajalt peab pidama võitlust erinevate terviseprobleemidega, siis pole seda vahvat parandavat aega ja iseenesest tekkinud lahendusi kusagilt võtta. Fakt on see, et ikka ise pead oma tervise eest seisma ning vastutama ja kuna ilmselgelt pole meist kõik teadlased või arstid, siis on mõistlik siiski kuulata tervise valdkonnas endast targemaid spetsialiste.

Mina kuulan ja minu taastumisteekond liigub tasapisi paremuse poole. Rahulikus tempos, aga ikka edasi, mitte tagasi. Mõned tekkinud tagasilöögid ei tundu selle kõige juures enam väga suur tragöödia. Olen kannatlik, leian lahendusi koos spetsialistidega ja teen kõik, mis on vajalik, et mu tervis paremaks läheks. 
NB! Hea taastuja ja tervisehuviline! Võta palun ise vastutus oma tervise eest, sest taastuja teekond on niigi keeruline ja ettearvamatu ning iga asjatundmatu ja ebakompetentne nõuanne võib maksma minna Sulle kõige kallima - Sinu elu. Kuula oma sisetunnet, loe ja uuri oma haiguse kohta informatsiooni teadusel põhinevatest allkatest ning pea nõu oma arstidega ja tervispetsialistidega. Mõtle nt sellele, et kui mingite kehvade asjaolude kokkusattumustel peaksid sattuma haiglasse „voolikute“ alla, siis oma elu eest võitlema pead seal ise ja sulle abi saab pakkuda vaid haigla ravimeeskond, mitte kogukond või kõik teised mõttekaaslased Su ümber. See inimene, kes Sulle asjatundmatuid nõuandeid ja soovitusi jagas, haiglavoodis Sinu elu eest ei võitle. Tema lehvib endiselt ringi ja jagab oma ebakompetentset nõu süüdimatult edasi.
Ajad on hetkel keerulised ja kõige selle juures ma väga loodan, et te ei ole kaotanud oma põhifookust ja annate endast parima, et nii teie vaim kui füüsis paraneks. Sest iga raske haigus teeb oma laastamistöö ja seetõttu saavad pihta mõlemad, nii füüsiline kui vaimne tervis.
Annan teile kevadesse kaasa mõned mõtted, mis võiksid olla alati ühe taastuja igapäevaseks kaaslaseks:

 • liigu palju (võimalusel värskes õhus) – leia endale sobiv liikumisvorm, vajadusel konsulteeri füsioterapeudiga.
 • jälgi oma toitumist – kasuta nt. tasuta digitaalset toitumispäevikut ja pea nõu oma toitumisnõustajaga.
 • pea aeg-ajalt nõu oma perearstiga/eriarstiga/terapeudiga.
 • jälgi ja analüüsi oma tervislikku olukorda iga päev - pane kirja need hetked, kui ennast halvasti tunned, kirjeda, mis täpsemalt valutab jne. Vaata iga kuu lõpus üle ja leia mustrid, mis kehva enesetunnet tekitada võis. Olgu see siis söök, jook, ilm, emotsioonid, liig füüsiline koormus, unehäired jms. See informatsioon on vajalik ka Su arstile, kes oskab Sulle, seda infot arvesse võttes, paremini abi pakkuda.
 • hoolitse oma vaimse tervise eest – see on hetkel ülioluline, sest tänane olukord maailmas ei toeta emotsionaalses tasakaalus olekut, mida üks taastuja kindlasti vajab oma teekonnal. Vajadusel pea nõu vaimse tervise spetsialistiga, et leiaksid sisemise kindlustunde ja jõu.
 • arutle kaasteelistega – nendega, kes päriselt teavad, mida Sa tunned ja kellel on läbida või juba läbitud sama teekond, mida Sina oled hetkel läbimas.
 • tegele nende asjadega, mis Sulle rõõmu pakuvad. Negatiivsus ja stress las jääda ukse taha!
 • tegele oma hobidega või leia endale hobi, mis Sind rõõmustab.
 • hea huumor on tervislik – naera ise, naeruta teisi, ole spontaanne ja avatud!
 • hoia oma sõbrad endale lähedal ja nemad hoiavad Sind ka – liiklus on tavaliselt kahesuunaline!
 • ole sotsiaalselt aktiivne – helista neile, kellega pole ammu rääkinud ja keda igatsed. Korralda veebis sõpradega/lähedastega kohvi või teeõhtuid. Tänapäeva tehnilised võimalused on suured, kasuta need ära!
 • tunne oma väikestest võitudest rõõmu – kui oskad nendest rõõmu tunda, oskad ka suuremaid tulemusi hinnata.
 • ole enda vastu lahke ja kannatlik! Taastumine ei ole sprint, vaid maraton!

Pea siis meeles - ikka edasi, ikka edasi, mitte sammukestki tagasi! 😊

NB! Taastusstuudio Facebooki leht: https://www.facebook.com/taastusstuudio

Lisa kommentaar

Email again: